Aantal internationale matches DNA-databank strafzaken

DNA-profielen die aan de ‘Prum inclusion rules’ voldoen, worden ter vergelijking naar andere Europese landen gestuurd in het kader van het EU-Besluit uit 2008. In onderstaande tabellen zijn de resultaten van de onderlinge internationale vergelijkingen te zien. De eerste tabel laat de verwerkingsstaus zien van alle gevonden internationale matches. 

Prum verwerkingsstatus per 1 augustus 2022

Prum verwerkingsstatus per 1 augustus 2022
Land en LandcodeGerapporteerdGeen verdere actie nodigGeen matchTotaal
Oostenrijk (AT)12492421123682
Duitsland (DE)63672108318127631
Slovenië (SI)711423216
Luxemburg (LU)3233241648
Spanje (ES)9801809132802
Finland (FI)258765141037
Frankrijk (FR)40981477915219029
Bulgarije (BG)76660142
Slowakije (SK)371503190
Roemenië (RO)2095071717
Letland (LV)401851226
Litouwen (LT)49860251105
Hongarije HU)712300301
Polen (PL)36070511066
Cyprus (CY)81430151
Estland (EE)281051134
Zweden (SE)523132621851
Tsjechië (CZ)1625453710
Malta (MT)0505
België (BE)3116338216499
Verenigd Koninkrijk (UK)7734398995270
Portugal (PT)1333046
Denemarken (DK)44681221260
Griekenland (GR)2333056
Kroatië (HR)3431065
Totaal197635458149574839
Brontabel als csv (850 bytes)

Gerapporteerd 

Dit betekent dat het OM en de politie op de hoogte gesteld zijn van de match en de buitenlandse DNA-profielcode die erbij hoort. Op basis daarvan kunnen in het buitenland de gegevens die bij het DNA-profiel horen, worden opgevraagd.

Geen verdere actie nodig 

Dit betekent dat Nederland niets hoeft te doen met een match. Dit is voor bijna 2/3 van het aantal matches het geval en heeft verschillende oorzaken:

  • Dubbele spoor-spoor-matches bij de start met een nieuw land
    Als twee landen beginnen om met elkaar DNA-profielen te vergelijken, sturen ze elkaar eerst alle DNA-profielen van sporen die in de eigen DNA-databank nog geen match met een persoon hebben gegeven. Daarbij ontstaan naast spoor-persoon-matches ook spoor-spoor-matches. De spoor-spoor-matches ontstaan in beide landen en hoeven slechts één maal te worden gerapporteerd.
  • Quality 4 matches die bestaan uit een 6-locus match plus een verschil op het 7e locus
    Quality 3 en 4 zijn bedoeld om vals-negatieve matches op te sporen. Dit zijn matches die gevonden zouden moeten worden maar niet gevonden worden, omdat één van beide DNA-profielen een foutje bevat. Dit soort matches zou dus zeldzaam moeten zijn. Nederland heeft echter heel veel quality 4 matches bestaande uit een 6-locus match plus een verschil op het 7e locus gevonden. Dit soort matches blijken bij nader onderzoek echter vrijwel zonder uitzondering toevalsmatches te zijn. Vooraf was dit niet verwacht. Statistische berekeningen, die naar aanleiding van deze waarnemingen zijn uitgevoerd, laten echter zien dat dit soort aantallen toevalsmatches inderdaad kunnen worden verwacht wanneer grote aantallen DNA-profielen van twee landen slechts op 7 loci met elkaar kunnen worden vergeleken.
  • Matches met Nederlandse veroordeelden
    Matches van buitenlandse DNA-profielen met Nederlandse veroordeelden zijn niet (meer) van belang voor Nederlandse strafzaken. Die zijn immers afgedaan. Bij dit soort matches wordt afgewacht of er vanuit het buitenland een inkomend rechtshulpverzoek komt.
  • Matches waarvoor inmiddels een beter profiel ingestuurd is
    Als, na een match, een land (bijvoorbeeld na aanvullend DNA-onderzoek) een verbeterd DNA-profiel (met meer loci) instuurt waardoor er een betrouwbaardere match ontstaat, dan hoeft de oorspronkelijke match niet meer te worden gerapporteerd.
  • Al eerder gerapporteerde matches
    Soms verstuurt een land een DNA-profiel nogmaals nadat een eerdere match met dat DNA-profiel al door het andere land is gerapporteerd. Indien de nieuwe match de eerdere match bevestigt, is er meestal geen reden om de nieuwe match nogmaals te rapporteren.

  • Geen match 
    Betekent dat een oorspronkelijke match, nadat aanvullende informatie is verkregen, toch geen echte match bleek te zijn. Het kan dan gaan om oorspronkelijke 6- of 7-locus matches.

Onderstaande tabel laat de verschillende soorten gerapporteerde matches zien (NL=Nederland; BL=Buitenland).

Soorten gerapporteerde matches per 1 augustus 2022

Soorten gerapporteerde matches per 1 augustus 2022
LandNL-Spoor BL-PersoonNL-Spoor BL-SpoorNL-Persoon BL-SpoorNL-Persoon BL-PersoonTotaal
AT5044121172161249
BG43472276
DE19991640134513836367
ES472148101259980
FI122481771258
FR208360338310294098
LU691356158323
SI30992371
SK22221137
RO1086788209
LV21621140
LT310219158498
HU50301871
PL1835220105360
CY07108
EE10611128
SE20710352161523
CZ66431538162
MT00000
BE53212158215483116
UK3274045361773
PT143513
DK1052378240446
GR887023
HR1286834
Totaal728445463109482419763
Brontabel als csv (625 bytes)