Aantal internationale matches DNA-databank strafzaken

DNA-profielen die aan de ‘Prum inclusion rules’ voldoen, worden ter vergelijking naar andere Europese landen gestuurd in het kader van het EU-Besluit uit 2008. In onderstaande tabellen zijn de resultaten van de onderlinge internationale vergelijkingen te zien. De eerste tabel laat de verwerkingsstaus zien van alle gevonden internationale matches. 

Prum verwerkingsstatus per 1 februari 2020

Prum verwerkingsstatus per 1 februari 2020
Land en LandcodeGerapporteerdGeen verdere actie nodigGeen matchTotaal
Oostenrijk (AT)11451967123124
Duitsland (DE)54281831917823925
Slovenië (SI)641123179
Luxemburg (LU)2621601423
Spanje (ES)8311383132227
Finland (FI)22561914858
Frankrijk (FR)3143916414612453
Bulgarije (BG)4045085
Slowakije (SK)271203150
Roemenië (RO)1623171480
Letland (LV)271021130
Litouwen (LT)4364445885
Hongarije HU)541380192
Polen (PL)2333801614
Cyprus (CY)71060113
Estland (EE)26791106
Zweden (SE)44495521401
Tsjechië (CZ)1394273569
Malta (MT)0000
België (BE)2610237514986
Verenigd Koninkrijk (UK)1781114711363
Portugal (PT)622028
Denemarken (DK)3465022850
Kroatië (HR)3225057
Totaal158653887545855198
Brontabel als csv (812 bytes)

Gerapporteerd betekent dat het OM en de politie op de hoogte gesteld zijn van de match en de buitenlandse DNA-profielcode die erbij hoort. Op basis daarvan kunnen in het buitenland de gegevens die bij het DNA-profiel horen, worden opgevraagd.

Geen verdere actie nodig betekent dat Nederland niets hoeft te doen met een match. Dit is voor bijna 2/3 van het aantal matches het geval en heeft verschillende oorzaken:

  • Dubbele spoor-spoor-matches bij de start met een nieuw land
    Als twee landen beginnen om met elkaar DNA-profielen te vergelijken, sturen ze elkaar eerst alle DNA-profielen van sporen die in de eigen DNA-databank nog geen match met een persoon hebben gegeven. Daarbij ontstaan naast spoor-persoon-matches ook spoor-spoor-matches. De spoor-spoor-matches ontstaan in beide landen en hoeven slechts één maal te worden gerapporteerd.

  • Quality 4 matches die bestaan uit een 6-locus match plus een verschil op het 7e locus
    Quality 3 en 4 zijn bedoeld om vals-negatieve matches op te sporen. Dit zijn matches die gevonden zouden moeten worden maar niet gevonden worden, omdat één van beide DNA-profielen een foutje bevat. Dit soort matches zou dus zeldzaam moeten zijn. Nederland heeft echter heel veel quality 4 matches bestaande uit een 6-locus match plus een verschil op het 7e locus gevonden. Dit soort matches blijken bij nader onderzoek echter vrijwel zonder uitzondering toevalsmatches te zijn. Vooraf was dit niet verwacht. Statistische berekeningen, die naar aanleiding van deze waarnemingen zijn uitgevoerd, laten echter zien dat dit soort aantallen toevalsmatches inderdaad kunnen worden verwacht wanneer grote aantallen DNA-profielen van twee landen slechts op 7 loci met elkaar kunnen worden vergeleken.

  • Matches met Nederlandse veroordeelden
    Matches van buitenlandse DNA-profielen met Nederlandse veroordeelden zijn niet (meer) van belang voor Nederlandse strafzaken. Die zijn immers afgedaan. Bij dit soort matches wordt afgewacht of er vanuit het buitenland een inkomend rechtshulpverzoek komt.

  • Matches waarvoor inmiddels een beter profiel ingestuurd is
    Als, na een match, een land (bijvoorbeeld na aanvullend DNA-onderzoek) een verbeterd DNA-profiel (met meer loci) instuurt waardoor er een betrouwbaardere match ontstaat, dan hoeft de oorspronkelijke match niet meer te worden gerapporteerd.

  • Al eerder gerapporteerde matches
    Soms verstuurt een land een DNA-profiel nogmaals nadat een eerdere match met dat DNA-profiel al door het andere land is gerapporteerd. Indien de nieuwe match de eerdere match bevestigt, is er meestal geen reden om de nieuwe match nogmaals te rapporteren.

Geen match betekent dat een oorspronkelijke match, nadat aanvullende informatie is verkregen, toch geen echte match bleek te zijn. Het kan dan gaan om oorspronkelijke 6- of 7-locus matches.

Onderstaande tabel laat de verschillende soorten gerapporteerde matches zien (NL=Nederland; BL=Buitenland).

Soorten gerapporteerde matches per 1 februari 2020

Soorten gerapporteerde matches per 1 februari 2020
LandNL-Spoor BL-PersoonNL-Spoor BL-SpoorNL-Persoon BL-SpoorNL-Persoon BL-PersoonTotaal
AT4653841041921145
BG24411140
DE17531448110311245428
ES39814282209831
FI105451758225
FR16494963266723143
LU561124252262
SI29891864
SK1620927
RO936162162
LV1640727
LT281177131436
HU4420854
PL123341660233
CY06107
EE10511026
SE1799541129444
CZ55401331139
MT00000
BE42411006963902610
UK95152543178
PT10146
DK651072199346
HR1285732
Totaal589339832563342615865
Brontabel als csv (598 bytes)